23 kwi 2013

Paraty w Brazylii.

Tak jak Rio znalazło się na pierwszym miejscu listy "45 miejsc, które warto odwiedzić w 2013" według New York Times, podobnie Paraty pojawiło się w tym samym rankingu (choć nie tak wysoko) rok wcześniej.
To kolonialne portugalskie miasteczko jest jednym z najstarszych w Ameryce Południowej. Było liczącym się punktem na mapie w czasach brazylijskiej gorączki złota, które eksportowano stąd do Rio, a później do Portugalii.
Miasto zostało zaprojektowano tak, żeby przychodzący dwa razy dziennie przypływ mógł wedrzeć się specjalnymi kanałami na ulice i oczyścić je. Do dzisiaj chodniki chowają się częściowo pod wodą, niektóre całkwicie, a kiedy poziom wody opada, wysychają też ulice, zostawiając gdzieniegdzie kałuże.
Po wybudowaniu pierwszych torów kolejowych i drogi z dala od miasteczka, Paraty zostało zapomniane na ponad sto lat. Wtedy pewnie nikt tak tego nie postrzegał, ale dzisiaj można powiedzieć, że miało to pozytywny wpływ na zachowanie dawnej kultury i architektury.
Teraz miejsce jest całkiem popularną atrakcją turystyczną, do której warto zajrzeć w drodze z Rio do Sao Paulo czy na odwrót.

Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled

13 komentarzy:

 1. tak inaczej, niby cukierkowo, ale nie kiczowato, ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Brazylii zaliczyłam tylko Rio i Sao Paulo. Ale kusi, żeby wrócić i zobaczyć więcej, bardzo kusi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że miejscowość jest bardzo klimatyczna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miasteczko urokliwe ale Twoimi oczami cały świat tak wygląda (:

  OdpowiedzUsuń
 5. Ma swój urok, zdecydowanie :)

  Na szczęście psiaki wszędzie są tak samo cudowne ;)

  Justyna90

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie, że w Paraty nakręcono niejedną brazylijską telenowelę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale urokliwe miejsce, fajnie wygląda malowanie okien i drzwi dookoła, zdjęcie nr 11 -wow ale wrażenie biel z tą pięknym błękitem dookoła okien.

  Psiaki cudne :)
  pozdr
  P.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie, uwielbiam taki klimat.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda że słońca brak. Dobry pomysł mieli z tym wymywaniem ulic;-)))

  OdpowiedzUsuń